Fanatyzm z nadmiaru pieniędzy
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Wtorek, 22 stycznia 2019 Dominiki, Mateusza, WincentegoFanatyzm z nadmiaru pieniędzy

Dodane: 2009-12-28 9:23:24 | Swiat

W dniach z pierwszego na drugi dzień świąt, w samolocie lecącym z Amsterdamu do Detroit z 300 pasażerami na pokładzie, 23-letni Nigeryjczyk chciał wysadzić bombę. Wszystko zakończyło się znaczącym wzmocnieniem kontroli na lotniskach, zmianą polityki wywiadowczej i oczywiście ujęciem sprawcy.

Mieszkańcy miasta Funtua w południowej Nigerii twierdzą, że chłopak wpadł na ten pomysł z winy zagranicznej edukacji. Umar Abdulmutallab jest synem bogatego i wpływowego nigeryjskiego polityka, który jest jednocześnie szanowanym bankierem w biednym mieście Funtua. Według mieszkańców, przyczyną problemu w rodzinie jest właśnie nadmiar pieniędzy, za które Umar, tak jak tysiące jego rówieśników, został wysłany na naukę do University College London. Prawdopodobnie tam chłopak poznał ekstremizm.

Północna Nigeria to muzułmańska część kraju, zdominowana jednak odmianą suficką, nie ma więc wielu radykałów, którzy są zwalczani przez duchowieństwo i władze.

Abdulmutallab studiował początkowo w British School w Lome, stolicy Togo, gdzie powoli zaczął przyjmować radykalne poglądy i zyskał nawet przydomek „Alfa”, którym tytułuje się kaznodziejów islamskich. Gdy przeniósł się do University College London, jego tendencje nasiliły się. Nosił czapkę, którą w Nigerii zakłada się tylko podczas religijnych obrzędów oraz stronił od ludzi.
Jednocześnie odwiedzał miejsca, gdzie fanatyzm religijny stoi na najwyższym poziomie a także jeździł na religijne kursy, korzystając z pieniędzy ojca.

Większość młodych Nigeryjczyków, z powodu biedy i braku możliwości wyjazdu ze swych miast czy wiosek, nie wie nic o terroryzmie. Miejscowi sądzą więc, że precedens nie jest możliwy. To tylko jednostkowy wybryk młodego fanatyka a Nigeria nie ma z terroryzmem nic wspólnego. .

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.