Szczyt klimatyczny w Kopenhadze zakończony
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Wtorek, 22 stycznia 2019 Dominiki, Mateusza, WincentegoSzczyt klimatyczny w Kopenhadze zakończony

Dodane: 2009-12-18 9:27:20 | Swiat

W wyniku szczytu klimatycznego w Kopenhadze, który niedawno się zakończył, ustanowiono projekt końcowej deklaracji. Wynika z niego, że bogatsze kraje zobowiązują się do przekazania krajom biedniejszym do roku 2020 sumy 100 miliardów rocznie.

Pieniądze te mają być pomocą w dostosowaniu się tych państw do skutecznej walki ze zmianami klimatycznymi. Według założeń, uczestnicy szczytu założyli sobie za cel ograniczenie wzrostu globalnej temperatury o 2 st. C.
Hillary Clinton, sekretarz stanu USA zapewniła, że Waszyngton pomoże w przepływie tych funduszy. jednocześnie podkreśliła, że niezbędne jest nawiązanie mocnego porozumienia w sprawie światowej walki z ociepleniem z Chinami. Ponieważ są one krajem przodującym w produkcji, brak porozumienia z tym krajem, może poważnie zachwiać planem Kopenhagi. Chiny znacznie wyprzedziły USA w emisji gazów, jednak odmawiają jakiegokolwiek pomiaru swoich zanieczyszczeń.
Dojdzie jedocześnie do indywidualnego spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baraka Obamy i premiera Chin, Wen Jiabao. Prezydent USA, spotka się w tej sprawie także z prezydentem Brazylii - Luizem Inacio Lulą da Silva i premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Największą obawę wywołuje spotkanie z chińskimi władzami.

Projekt walki ze światowym ociepleniem opracowany został przez agencję Reutera i przedstawiony doradcom klimatycznym z 26 państw. Jego założenia nie są jeszcze ostateczne. Szykują się zmiany i poprawki. Na pewno osobno zostanie rozpatrzona sprawa krajów wysoko uprzemysłowionych. .

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.