Niepewnie w Gruzji
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Wtorek, 22 stycznia 2019 Dominiki, Mateusza, WincentegoNiepewnie w Gruzji

Dodane: 2009-05-05 17:34:05 | Swiat

Dziś w gruzińskiej bazie wojskowej w Muchrowani doszło do buntu oficerów przeciwko rządom prezydenta Saakaszwilego. Część wojskowych odmówiła wykonania rozkazów, ogłoszono plany przejęcia władzy w kraju. Celem buntowników był szturm na stolicę, atak na budynki rządowe i prawdopodobnie zabójstwo prezydenta. Na szczęście nie doszło do przelewu krwi. Oddziały wierne urzędującemu prezydentowi otoczyły bazę wojskową i doszło do negocjacji z buntownikami, w której uczestniczył minister obrony narodowej, a później sam prezydent.

O wspieranie i podżeganie do buntu, władze oskarżyły rząd rosyjski. Rosjanie w odpowiedzi zasugerowali, że władza Saakaszwilego chyli się ku upadkowi, a państwowość byłej republiki radzieckiej jest w agonii. Gruzińska opozycja, która planowała na dziś przeprowadzenie licznych demonstracji połączonych z blokowaniem dróg, odwołała swoje protesty. Jednocześnie jej przedstawiciele poinformowali międzynarodowe media, że nie wierzą w jakikolwiek bunt wojskowym. Oskarżają obecne władze o zapędy totalitarne, a doniesienia o rebelii wojskowych zostaną wykorzystane do zaostrzenia represji wobec gruzińskiej opozycji.

Jutro na terenie Gruzji mają odbyć się manewry antyterrorystyczne NATO. Przedstawiciele sojuszu nie zamierzają przekładać terminy ćwiczeń wojskowych.
.

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.