Powiesili niewinną kobietę
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Wtorek, 22 stycznia 2019 Dominiki, Mateusza, WincentegoPowiesili niewinną kobietę

Dodane: 2009-05-02 11:14:14 | Swiat

22-letnia Delara Darabi została powieszona wczoraj w więzieniu w Raszt za morderstwo, którego nie popełniła. Irańskie władze wydały co prawda dekret, który wstrzymywał egzekucję na dwa miesiące, jednak wyrok mimo tego i tak został wykonany. O fakcie egzekucji nie powiadomiono nawet jej adwokata, pomimo iż prawo tego nakazuje – powinien był on o tym widzieć na 48 godzin przed faktem.

Hassiba Hadż Sahraoui, która pełni funkcję wiceszefa Amnesty International na Środkowy Wschód i Afrykę Północną oświadczyła, iż było to „Cyniczne posunięcie władz. Chcieli w ten sposób zapobiec lokalnym i międzynarodowym protestom, które mogłyby ocalić Delarze życie. Jesteśmy po prostu wściekli.” Amnesty International prowadziła szeroko zakrojoną kampanię w obronie młodej kobiety, nawet w Polsce były zbierane podpisy w jej obronie, organizowano również pikiety przed irańskimi ambasadami.

Darabi została powieszona, ponieważ wzięła na siebie winę swojego chłopaka, za to, że pięć lat wcześniej podczas napadu rabunkowego, w którym oboje wzięli udział on dźgnął nożem kobietę. Delara była wówczas niepełnoletnia i sądziła, że w ten sposób© uniknie stryczka, tak się jednak nie stało.
.

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.