100 dni Obamy
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Wtorek, 22 stycznia 2019 Dominiki, Mateusza, Wincentego100 dni Obamy

Dodane: 2009-04-29 20:07:39 | Swiat

Dziś media amerykańskie dokonują podsumowań pierwszych 100 dni nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Według sondaży opinii publicznej cieszy się on wśród Amerykanów rekordowym poparciem. Prezydentowi ufa aż 68% mieszkańców USA, a czerech na dziesięciu wierzy, że Obama znajdzie receptę na panujący obecnie kryzys gospodarczy.

Komentatorzy polityczni są bardziej sceptyczni w ocenie dotychczasowej aktywności czarnoskórego prezydenta. Wpompował on już blisko bilion dolarów w amerykańską gospodarkę, ale jak na razie nie widać efektów tych kosztownych zabiegów. W polityce zagranicznej również nie odniósł żadnych spektakularnych sukcesów. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal jest niestabilna, nie podano daty wycofania amerykańskich wojsk z Iraku i Afganistanu, Korea Północna i Iran nadal prowadzą wyścig zbrojeń atomowych.

Do niewątpliwych sukcesów w polityce wewnętrznej należy poprawa nastrojów społecznych, zmniejszenie ilości konfliktów na tle rasowym. Również w oczach społeczności międzynarodowej USA zyskało bardzo wiele, ponieważ jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta była likwidacja obozu na kubańskiej wyspie Guantanamo, na której przetrzymywano i prawdopodobnie torturowano schwytanych islamistów podejrzanych o współpracę z Al-Kaidą. W trakcie swych wizyt zagranicznych Obama był entuzjastycznie witany, szczególnie przez Europejczyków, w przeciwieństwie do swego poprzednika, Georga Busha.

Nieznaczną skazę na wizerunku prezydenta stanowi niedawny incydent, kiedy to jego samolot Air Force One latał nad Manhattanem w Nowym Yorku w towarzystwie kilku bojowych myśliwców. Przelot ten miał na celu zrobienie sesji fotograficznej. Jednakże mieszkańcy miasta, które tak bardzo ucierpiało w atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, nie zostali poinformowani o przedsięwzięciu, co wywołało panikę i duże zamieszanie w mieście. Burmistrz „Wielkiego Jabłka” wyraził swe oburzenie incydentem.
.

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.