Poprawiają się stosunki na linii USA-Wenezuela
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Wtorek, 22 stycznia 2019 Dominiki, Mateusza, WincentegoPoprawiają się stosunki na linii USA-Wenezuela

Dodane: 2009-04-19 19:04:17 | Swiat

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez przebywający właśnie na Szczycie Obu Ameryk w Port-of-Spain na Trynidadzie zapowiedział, mianuje nowego ambasadora na placówkę w Waszyngtonie. Dziennikarzom powiedział, że na stanowisku szefa placówki dyplomatycznej w stolicy Stanów Zjednoczonych widziałby Roya Chadertona - obecnego ambasadora przy Organizacji Państw Amerykańskich (OPA).


V Szczyt Obu Ameryk, rozpoczął się, mimo różnicy zdań w kwestiach dotyczących perspektyw gospodarczych, w serdeczniej atmosferze. Jak podkreśla hiszpańska agencja EFE, posłużył on złagodzeniu napięć w stosunkach między Wenezuelą, a USA.

Za czasów prezydentury George’a W. Busha stosunki między Wenezuelą a USA były napięte. Prezydent Wenezueli wielokrotnie krytykował USA i oskarżał Amerykanów i imperializm. We wrześniu 2008 roku, kiedy Chavez, solidaryzując się z oskarżającym amerykańskich dyplomatów o wspieranie opozycji przywódcą Boliwii Evo Moralesem, wydalił z Caracas ambasadora USA. Na reakcję Waszyngtonu nie trzeba było długo czekać- wydalono ambasadora boliwijskiego i wenezuelskiego.

Obecnie stosunki pomiędzy USA a Wenezuela są lepsze. Chavez złagodził ton wobec Obamy. Liczy on na „nową erę” stosunków między państwami.

Na szczycie w Port-of-Spain obaj przywódcy uścisnęli sobie dłonie, a Chavez prezydentowi USA podarował książkę „ Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej”.
.

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.