Chaos na kolei
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, ZygfrydaChaos na kolei

Dodane: 2010-01-12 7:31:34 | Polska

Z powodu zimy, która okazała się wyjątkowo dotkliwa w tym roku, problemy pojawiły się nie tylko na polskich drogach. Także kolej nie może dać sobie rady z oblodzoną siecią trakcyjną. W wyniku tego, opóźnienia pociągów sięgają nawet do kilkunastu godzin.

Najczęściej jest tak, że zapowiada się opóźnienie zaledwie kilkunastominutowe, a następnie pada informacja tym, że może ono ulec zmianie. Co kilkanaście minut zapowiedź ta jest powtarzana, co doprowadza zmarzniętych pasażerów do ostateczności. Przesiadają się na busy lub pociągi jadące w stronę stacji docelowej i dzwonią do najbliższych z prośbą o odebranie stamtąd samochodem.

Niestety opóźnienia bardzo rzadko podawane są dokładnie. Najczęściej sami dyspozytorzy nie wiedzą dokładnie, ile czasu potrwa jeszcze naprawa lub jak długo pociąg na trasie będzie jeszcze jechał. Dlatego zawsze podaje się opóźnienia około terminowe.
Niestety szybkie oddalenie się z dworca po zapowiedzi kilkugodzinnego opóźnienia może czasem mieć fatalne skutki, ponieważ w chwilę po zapowiedzi, kolej często podstawia inny pociąg, a zapowiedź ulega diametralnej zmianie. Najgorzej mają ci, którzy często spóźniają się do pracy w wyniku opóźnień pociągów, a nie mogą przesiąść się na inny środek lokomocji.

Chaos ten nie jest wywołany przez nieudolność człowieka lecz zawodnie maszyny. Nie tylko oblodzone trakcje są problemem. Także awarie przemarzniętych składów przyczyniają się ku temu. Wagony, którymi dysponuje PKP mają niekiedy po dwadzieścia kilka lat lub są odrzutami z kolei zagranicznych, trudno więc się dziwić, że przy takiej pogodzie, zawodzą.
Mimo, że prawo polskie ogranicza odpowiedzialność kolei w przypadku drastycznych zmian pogodowych, jednak pasażerowie powinni mieć zapewnione gorące napoje i posiłek.

Mimo, że pracownicy robią co mogą, na oblodzenia sieci nie ma jednak skutecznego sposobu. Spółek przewoźników z roku na rok jest co raz więcej i nie doszły one jeszcze do porozumienia w sprawie wspólnego systemu zarządzania kryzysowego. Powołano natomiast sztab kryzysowy, który znacznie usprawnia komunikację. Co będzie dalej, nie wiadomo. Tak sroga zima ma potrwać jeszcze przez miesiąc a uszkodzonych składów jest co raz więcej.
.

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.