Wieś odcięta od świata
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, ZygfrydaWieś odcięta od świata

Dodane: 2010-01-06 21:35:04 | Polska

Wieś Bużyska nad Bugiem w powiecie siedleckim została całkowicie odcięta od świata, przez szalejącą pogodę. Otoczeni przez lód i wodę mieszkańcy, mogą wydostać się ze wsi tylko dzięki pomocy wojska, ponieważ oprócz amfibii, drogą prowadzącą do wsi nie przejedzie żaden inny pojazd, nie mówiąc już o przejściu ludzi. Wieś otoczona jest przez wodę i pozbawiona kontaktu ze stałym lądem.

Nikt jeszcze nie myśli o ewakuacji, ale wojsko jest przygotowane na taką ewentualność. Na dzień dzisiejszy, żołnierze dowożą dzieci do i ze szkoły oraz kilka razy dziennie jeżdżą z mieszkańcami do sklepów po żywność i inne niezbędne rzeczy. „Jest bardzo bardzo źle, bo duża część wioski jest pod wodą, zamarznięte jest wszystko. Przechodzimy przez lód na takim rozlewisku, które ma około 50 cm głębokości i dużo sprzętu jest pod wodą, dużo mienia ludzi z tej miejscowości” - mówi pułkownik Wojciech Płocica, kierujący akcją. Niestety większe problemy mogą czekać mieszkańców z nadejściem odwilży, kiedy gwałtownie wzrośnie poziom wody. Genowefa Krasnodębska, która mieszka w Bużyskach, mówi: „Wieś jest teraz podzielona na dwie części, na dwie wysepki, gdzie są zabudowania. Jesteśmy otoczeni wodą, miedzy sobą do tej pory nie mamy komunikacji. Ogromne tereny znalazły się pod lodem, nadal jest duża warstwa śniegu, to się wszystko rozpuści i obawiam się, że ta woda się po prostu przeleje.”

Z niedzieli na poniedziałek, Bug gwałtownie wezbrał w związku z czym tylko żołnierze dysponowali odpowiednim do pomocy sprzętem. Organizowane są dowozy żywności i każda inna niezbędna pomoc. Ppłk Tomasz Szulejko z zespołu prasowego DWL jak i rzeczniczka wojewody Ivetta Biały zapewnili w środę, że na pomoc wojska mieszkańcy mogą liczyć tak długo, jak to będzie potrzebne.

W związku ze spodziewanym ociepleniem, w ciągłej gotowości są powiatowe i wojewódzkie sztaby kryzysowe, ponieważ stan alarmowy wprowadzono również we Frankopolu nad Bugiem i w Zaliwiu nad Liwcem. Nie zarejestrowano konieczności pomocy innym miejscowościom, oprócz Bużyska, jednak przez cały czas utrzymywanych jest w gotowości ok. 3 tys. żołnierzy, 140 jednostek sprzętu inżynieryjnego oraz 600 różnych pojazdów.

.

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.