Pozdrowienia dla Premiera
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, ZygfrydaPozdrowienia dla Premiera

Dodane: 2009-12-29 9:45:41 | Polska

W świąteczną noc, 26 grudnia, strony rządowe znów zostały zaatakowane przez hakera. Tym razem ofiarą padła witryna Rady ds. Uchodźców. Haker zostawił po sobie napis: ”Czas budzić rządowych informatyków” oraz pozdrowienia dla Pana Premiera i ostrzegł, że poza nim jest wielu ludzi, którzy potrafią włamać się na strony rządowe. Zostawił tez ostrzeżenie przed kolejnymi atakami.

Jest to wyraźny dowód na brak odpowiednich zabezpieczeń ważnych stron w sieci. List od hakera został już usunięty. Pojawiła się za to wiadomość o treści: "Przepraszamy. Serwis czasowo niedostępny."

Świąteczny atak nie był pierwszym udanym włamaniem do rządowych witryn. Rok temu w bardzo podobny sposób, ostrzeżenie dostała witryna ministerstwa pracy oraz strona samego premiera. Prawdopodobnie zwiększono ochronę tych stron, bo ataki nie powtórzyły się. Miesiąc temu, hakerzy włamali się na strony Urzędów Miejskich w Szczecinku i Tarnowskich Górach.

Mimo że igraszki hackerów utrudniają pracę rządowi, nikt nie pali się specjalnie do ścigania takich chuliganów. Nie ma dowodów na to, że ktoś robi to, żeby naprawdę szkodzić. Jest to raczej zwrócenie uwagi na słabe zabezpieczenie najważniejszych stron w Polsce. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że polscy hakerzy robią rządowi przysługę, wyłapując słabo chronione witryny. Nikt nie zgłosił tej sprawy Na Policję. Milczy też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, nadzorująca Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe, której zadaniem jest ochrona stron administracji publicznej.

Niestety prawda jest taka, że polskie zabezpieczenia stron gov.pl, pozostawiają wiele do życzenia. Ataki hackerów mogą być porównywane bardziej do chuligańskiego pisania na murach niż działaniem ostrzegawczym. Strony, które zhakowano, nie zawierają żadnych cennych informacji i nie muszą być specjalnie chronione.

Z powodu co raz większej liczby włamań do serwisów, Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe (CERT.GOV.PL) rozpoczął latem testy poziomu bezpieczeństwa stron należących do instytucji państwowych. Tylko w 15 sprawdzonych witrynach ujawniono aż 167 błędów, z czego 44 o bardzo wysokim poziomie zagrożenia. Wyniki badań mówią więc same za siebie.
.

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.