Rośnie liczba śmiertelnych ofiar mrozu
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, Zygfryda



Rośnie liczba śmiertelnych ofiar mrozu

Dodane: 2009-12-22 8:41:04 | Polska

Statystyki policyjne mówią, że od początku grudnia zamarzło już 71 osób. Tylko przez ostatni weekend życie straciły w ten sposób 24 osoby. To przerażająco dużo, ponieważ pod koniec 2008 roku ofiar śmiertelnych mrozów było dwa razy mniej.

W 2006 roku odnotowano 233 zgony, rok później - 224. W 2007 roku mniej, bo 131, a w 2008 - 115. W tym roku, do 20 grudnia było to już ponad 200 osób.

Ofiarami niskiej temperatury są najczęściej mężczyźni między 40. a 45. rokiem życia. Zwykle są to bezdomni, mieszkający w nieocieplanych pustostanach, ruinach, najczęściej nadużywające alkoholu. Zdarzają się też zmarli, którzy po prostu nie mieli czym ogrzać domów. Najczęściej są to osoby starsze, mieszkające na wsiach.

Według statystyk Centrum Kryzysowego MSWiA, w Polsce może przebywać nawet do 300 tysięcy osób bezdomnych. Wiele z nich to tak zwani bezdomni okresowi, czyli ludzie pozostający bez mieszkania przez jakiś okres czasu.
Z pomocy ośrodków i przytułków skorzystało w tym roku tylko 30 tysięcy ludzi w potrzebie. Inni wolą chronić się na dworcach, działkach, domkach letniskowych lub w kanałach.
W ośrodkach panują pewne zasady, na przykład zakaz spożywania alkoholu, a lwia część bezdomnych to osoby uzależnione, którym ciężko jest zerwać z piciem z dnia na dzień. To stanowi główną przyczynę niechęci bezdomnych do przyjęcia pomocy takich ośrodków. Wielu z nich obawia się tez zarażenia świerzbem, grzybicą lub wszami, ponieważ ośrodki też pozostawiają wiele do życzenia.
Domy pomocy oferują ciepło, czyste łóżko i ciepłą strawę. Większość z nich, mimo że nie ma już wystarczającej liczby łóżek, przyjmuje wszystkich potrzebujących, choćby mieli spać na podłodze, ponieważ najważniejsze jest przetrwanie w ciepłych warunkach.

Wszyscy, którzy potrzebują pomocy, mogą zadzwonić z budki na darmowy numer 987, pod którym mogą uzyskać informacje, gdzie w okolicy znajdą nocleg..

  REKLAMA





O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.