Tablica z muzeum w Oświęcimiu odzyskana
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, ZygfrydaTablica z muzeum w Oświęcimiu odzyskana

Dodane: 2009-12-21 8:50:15 | Polska

W piątek, między godziną trzecią a piątą w nocy dokonano zuchwałej kradzieży historycznego napisu znad bramy obozu w Auschwitz. Kradzież ta nie była przypadkowa, ponieważ nie da się ukryć, że sprawcy doskonale znali rozmieszczenie monitoringu, sposób instalacji napisu oraz działanie i rozkład straży.

Wiadomość o kradzieży napisu "Arbeit macht frei", z charakterystycznym, odwróconym „b”(prawdopodobnie odwróconym przez więźniów w ramach sabotażu), stała się od razu jedną z głównych informacji w Izraelu. Podawano ją również we wszystkich czołówkach serwisów informacyjnych w całej Europie.

W nocy, z niedzieli na poniedziałek, policja poinformowała media o schwytaniu złodziei. Podejrzanych w tej sprawie jest pięciu mężczyzn w wieku od 20 do 39 lat. Nie są znane motywy kradzieży.
Odnaleziona oryginalna tablica z napisem, pocięta była na trzy części. Na każdej z nich, widniało osobne słowo. Po naprawie i przeprowadzeniu prac konserwatorskich, tablica wróci na swoje miejsce, bo przez ostatnie trzy dni, nad bramą wisiała jej kopia. Bartosz Bartyzel z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, zapewnia o przeprowadzeniu poważnych zmian w systemie ochrony zabytku jakim jest cały obóz. Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Dziś rano w Krakowie ruszyły przesłuchania sprawców.

"Jestem wstrząśnięty i oburzony kradzieżą dokonaną dzisiaj w nocy na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Skradziono rozpoznawalny na całym świecie symbol cynizmu i okrucieństwa hitlerowskich oprawców oraz męczeństwa ich ofiar. To czyn godny najwyższego potępienia" – wyznał w specjalnym oświadczeniu prezydent RP, Lech Kaczyński.
Profesor Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego porównał skutki tego czynu do tych, które mogłyby powstać po kradzieży na Jasnej Górze.

Za brak poszanowania dla historycznej tragedii zarówno Polaków, Żydów i innych narodów, zarówno prezydent Lech Kaczyński jak i premier Donald Tusk, żądają możliwie najwyższej kary dla złodziei..

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.