30 tysięcy błędów lekarskich rocznie
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, Zygfryda30 tysięcy błędów lekarskich rocznie

Dodane: 2009-12-17 9:16:35 | Polska

„Każdy pacjent ma prawo do kopii swojej dokumentacji medycznej i na tej podstawie może podjąć dalsze działania.” Tak zapewnia rzecznik praw pacjenta, Krystyna Kozłowska. Jednak pacjenci, zwłaszcza starej daty, przyzwyczajeni do szacunku dla lekarza i prawie pewni o jego nieomylności, rzadko kiedy winę za pogorszenie swego stanu łączą z jego błędami.

Niestety, w Polsce notuje się aż 30 tysięcy przypadków poważnych błędów lekarskich w Polsce. Najczęstsze z nich, to błędy związane z ciążą i porodem, bo skarg z tego tytułu jest aż 27 procent całości. Na drugim miejscu są zażalenia w związku z zakażeniami na terenie szpitala – wynoszą 24 procent. 9 proc. to błędna diagnoza i nieudzielenie pomocy, 8 – uszkodzenia nerwów przy operacjach tarczycy a 5 proc. to pozostawiane w ciele pacjentów ciała obce.

Media co raz częściej nagłaśniają teki przypadki. Ostatnie z nich, to chłopiec, który trwale podupadł na zdrowiu w wyniku pomyłki przy rutynowym wycięciu migdałków, kobieta, której dziecko zmarło dusząc się w łonie matki tuż przed porodem w wyniku niefrasobliwości lekarzy, kobieta z wszytą po operacji chustą w jamie brzusznej lub emerytowana nauczycielka, sparaliżowana po niewłaściwym wstrzyknięciu kontrastu do organizmu. Podane przypadki to tylko wierzchołek góry lodowej. Ile jest ich naprawdę, ciężko orzec. Można wnioskować jedynie na tych, które trafiają do sądu. Wiele jednak pacjentów, w obawie przed pełnym nerwów i ciągnącym się latami procesie, woli pójść na ugodę. Obawiają się też, że nie uda im się dowieść winy lekarza i będą zmuszeni pokryć dodatkowo koszty procesu.

Sami lekarze wykupują specjalne polisy ubezpieczeniowe, mające chronić ich przed konsekwencjami procesów w razie pomyłek. Jednak ludzie wciąż nie traktują medyków jako usługodawców i podchodzą do nich jak do wszechwiedzących, którzy mogą decydować o ich życiu. W związku z tym, rzadko kiedy wypytują zabieganych lekarzy o swój stan i o to, jakie są skutki uboczne leków, które dostają. A przecież odpowiedzi na te pytania gwarantuje im Karta Praw Pacjenta.

Poprawa w tym temacie może nastąpić tylko wtedy, gdy lekarze będą pewni nieuchronności konsekwencji swoich błędów i zaniedbań..

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.