Czy bedzie można samemu decydować o emeryturze?
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, ZygfrydaCzy bedzie można samemu decydować o emeryturze?

Dodane: 2009-12-16 8:35:20 | Polska

Minister pracy, Jolanta Fedak, przygotowuje nowy plan, według którego każdy Polak sam zadecyduje, kiedy chce odejść na emeryturę. „Moglibyśmy w ogóle zrezygnować z odgórnego określania wieku emerytalnego.”- twierdzi pani minister.

Plan ten zakłada, że parlament lub rząd ustalałby „minimalne, godne świadczenie”, a osoba, która przekroczy ten próg finansowy, niezależnie od wieku, miałaby prawo udać się na zasłużoną emeryturę.
Nie wiadomo jeszcze dokładnie ile miałaby wynosić ta minimalna suma. Na dzień dzisiejszy jest to nie mniej niż 675zł brutto, natomiast kwota średnia to 1500zł brutto. Jeśli plan resortu wejdzie w życie, będzie oznaczało to zmniejszenie tych sum.

Plan minister Fedak wydaje się być zaskakujący, ponieważ rząd zastanawiał się od jakiegoś czasu nad podwyższeniem wieku emerytalnego. Może to być spowodowane strategią komunikacyjną rządu, który sprawdza reakcję społeczeństwa. Nie wyklucza się też, że jest to wynik osobistej rozgrywki pomiędzy Michałem Bonim, a minister Fedak. Istnieje też możliwość, że rząd chce odejść od podniesienia wieku emerytalnego, żeby w jakiś sposób umilić społeczeństwu życie. Która z tych teorii jest najbliższa prawdzie – na razie nie wiadomo.

Profesor Marek Góra, który współpracował przy tworzeniu reformy z 1999 roku twierdzi, że pomimo atrakcyjności nowego pomysłu trzeba pamiętać, że człowiek sześćdziesięcioletni może jeszcze do niskiej emerytury dorobić, natomiast starszy i chory, może mieć problem z przeżyciem za tak niską stawkę. Trzeba się więc nad tą decyzją dobrze zastanowić..

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.