Koszty globalnego ocieplenia w Polsce
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, ZygfrydaKoszty globalnego ocieplenia w Polsce

Dodane: 2009-12-11 9:44:19 | Polska

Światowy raport McKinseya donosi, że w ciągu najbliższych 20 lat Polska powinna zainwestować w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Raport ten zostanie dziś przedstawiony przez wicepremiera Waldemara Pawlaka i ma stanowić podstawę do stworzenia narodowej strategii do walki z efektem cieplarnianym. Chodzi przy tym o kwotę 92 miliardów euro.

W grę wchodzi budowa elektrowni atomowych, system przetwarzania i odzysku odpadów a także ocieplanie wszelkich budynków. ONZ twierdzi, że jeśli już w chwili obecnej nic nie zostanie w tej sprawie zrobione, to w roku 2050 ilość emisji gazów do atmosfery podwoi się. Eksperci z ONZ zakładają do tego czasu obniżenie obecnego poziomu emisji o 90 procent. Żeby udało się zrealizować plan specjalistów, Polska powinna średnio co rok przeznaczać 0,9 procenta z PKB, na inwestowanie w ochronę klimatu ziemi. Raport McKinseya kładzie też nacisk na zmianę sposobu życia ludzi, co wiąże się na przykład ze zmniejszeniem ruchu samochodowego, czy nawet obniżeniem temperatury w mieszkaniach. Niestety włączenie do użytku strategii niskoemisyjnych, związane jest ze wzrostem wysokości rachunków za prąd, ogrzewanie i usługi komunalne.

Jednak wbrew pozorom, dzięki nowoczesnym technologiom ekologicznym, Polska bardzo dużo zaoszczędzi. Szacuje się, że może to być nawet 30 miliardów do 2030 roku. Podobnie z firmami, które nie będą musiały wykupywać kolosalnie drogich zezwoleń na emisję CO2, dzięki czemu nasza gospodarka zyska do 113 miliardów euro. Jednocześnie zmniejszą się koszty związanie ze z prowadzaniem surowców energetycznych z Rosji.

Współautor raportu, Wojciech Bogdan, w rozmowie z Gazetą Wyborczą przyznaje: „Dziś nasza gospodarka jest jednym z największych w Europie emitentów gazów cieplarnianych do atmosfery. I jesteśmy na samym szczycie w Europie, jeśli chodzi o stosunek emisji CO2 do PKB.” Jak się okazuje, gorzej niż w Polsce, która rocznie wysyła do atmosfery 760 kg CO2, jest tylko w Estonii, gdzie notuje się nawet do 820 kg. Dla porównania, we Francji wskaźnik ten wynosi tylko 290 kg, zaś w Niemczech 400kg..

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.