NIK donosi: Straty w TVP wyniosły 200 milionów złotych!
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, ZygfrydaNIK donosi: Straty w TVP wyniosły 200 milionów złotych!

Dodane: 2009-12-10 9:28:00 | Polska

Narodowa Izba Kontroli sprawdziła jak zarządzano spółką od stycznia 2007 do sierpnia 2009 roku i według tego raportu okazało się, że tak źle nie było jeszcze nigdy w historii telewizji.

Na prośbę posłów komisji kultury, NIK skontrolował sposób zarządzania spółką przez koalicję PiS/LPR/Samoobrona. Podczas prezesowania przez Bronisława Wildsteina, Andrzeja Urbańskiego i Piotra Frafała, a był to okres dwóch i pół roku, nieprawidłowo wydano prawie 150 milionów złotych. Pieniądze te przeznaczono głównie na pensje dla wielu doradców, procesy z mediami oraz przeróżne nagrody dla prezesów. 17, 5 miliona złotych szefowie zapłacili pracownikom spoza spółki, a ponad 7 milionów na pensje dla doradców, z których każdy dostawał ok. 20 tysięcy złotych, nie licząc premii.

Niezwykle wysoką, była też cena za odprawy kadry kierowniczej, a zwolniono w tym czasie 65. dyrektorów. Wydłużony został okres klauzuli o zakazie konkurencji, z sześciu do dwunastu miesięcy. Zwiększona została wysokość odszkodowań z powodu tego zakazu. Z tego tytułu, najwyższym wypłaconym odszkodowaniem tamtego okresu były 330 tysiące złotych z 2008 roku. Nie podano kto te pieniądze dostał. Wśród niezbędnych wydatków firmy zanotowano jeszcze samochód z kierowcą dla zawieszonego prezesa Andrzeja Urbańskiego za 8,7 tysięcy miesięcznie.

Na koncie TVP w czerwcu tego roku, zanotowano debet w wysokości 84 mln złotych. Zarząd tłumaczy to spadkiem dochodów z abonamentu i reklam. Jednak ciężko w to uwierzyć, biorąc pod uwagę fakt, że rada nadzorcza bardzo hojnie nagradzała członków zarządu, którzy pod koniec roku dostali po 50 tysięcy złotych, mimo braku zgody ze strony ministra skarbu.
Po raz pierwszy, pod koniec 2009 roku Telewizja Polska zostanie z debetem w wysokości 200 milionów straty.

Jeśli Departament Prawny Izby dopatrzy się możliwości popełnienia przestępstwa, skieruje sprawę do prokuratury..

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.