Nie będzie wielkich zmian w konstytucji
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, ZygfrydaNie będzie wielkich zmian w konstytucji

Dodane: 2009-12-09 9:09:03 | Polska

Dwa tygodnie temu Premier Donald Tusk zapowiedział radykalne zmiany w konstytucji. Chciał on, żeby wprowadzono w Polsce system kanclerski który zakłada, że prezydent wybierany jest przez parlament i jednocześnie nie posiada już prawa weta.

Jednak premier zrezygnował z tych zmian, ponieważ najprawdopodobniej przestraszył się bardzo nerwowej reakcji ze strony partii Jarosława Kaczyńskiego. Poseł Karpiniuk z PO komentuje: „Rozumiem, że pan premier i minister Michał Boni wychodzą z założenia, że ustawa zasadnicza nie może być zmieniana wbrew jakiemukolwiek stronnictwu. Akurat bez PiS-u nie da się ruszyć konstytucji .”
Jest jeszcze jedna przyczyna rezygnacji Tuska. Mianowicie bark poparcie również ze strony marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego, który był za propozycją projektu zmian przedstawionego przez prezesów Trybunału Konstytucyjnego. Ta propozycja zakłada z kolei, wzmocnienie rządu kosztem prezydenta, który pochodzić miałby z wyborów powszechnych, zachowując prawo weta, które można by prościej odrzucić w sejmie. Na dzień dzisiejszy, by odrzucić prezydenckie weto, potrzeba 3/5 głosów, przez co koalicja PO/PSL, nie jest w stanie sama tego dokonać. Według nowego projektu wystarczyłaby bezwzględna większość głosów.

Rzecznik klubu PO, Andrzej Halicki wyznaje: „Zdecydowaliśmy, że punktem wyjścia do debaty o zmianach w konstytucji będą propozycje zgłoszone przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ten projekt zostanie przez nas zgłoszony formalnie po to, by umożliwić powstanie nadzwyczajnej komisji konstytucyjnej.” Według innych posłów jest to dobra decyzja, dzięki której będzie można po 12 latach zmienić konstytucję, poprzez osiągnięcie kompromisu..

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.