Prośba Jaruzelskiego o interwencję ZSRR – dokumenty zostaną ujawnione.
Portal Internetowy Nowej Generacji Duno.plWiadomości, z kraju, ze świata
Czwartek, 22 sierpnia 2019 Cezarego, Marii, ZygfrydaProśba Jaruzelskiego o interwencję ZSRR – dokumenty zostaną ujawnione.

Dodane: 2009-12-08 8:50:53 | Polska

Po raz pierwszy zostanie opublikowany zapis rozmowy generała Jaruzelskiego z dowódcą Układy Warszawskiego, gen. Wiktorem Kulikowem z 1981 r. Instytut Pamięci Narodowej podaje, że Wojciech Jaruzelski prosił ZSRR o interwencję w Polsce.

Prof. Antoni Dudek ogłosił rozpoczęcie procedury ujawnienia dokumentów, sporządzonych przez ówczesnego adiutanta Kulikowa, gen. Wiktora Anoszkina. Dotychczas wiadomo było tylko o fragmentach tej rozmowy, z których część skopiował historyk amerykański, Mark Kramer.

Dopiero Dariusz Jabłoński, reżyser dokumentalnego filmu o płk. Kuklińskim, dotarł do kompletnego zapisu całej rozmowy. Wynika z niej, że Wojciech Jaruzelski wręcz nalegał na sowieckie władze by interweniowały w sprawie strajków, mówiąc: "Strajki są dla nas najlepszym wariantem. Robotnicy pozostaną na miejscu. Będzie gorzej, jeśli wyjdą z zakładów pracy i zaczną dewastować komitety partyjne, organizować demonstracje uliczne itd. Gdyby to miało ogarnąć cały kraj, to wy (ZSRR) będziecie nam musieli pomóc. Sami nie damy sobie rady." Miało to miejsce na cztery dni przed ogłoszeniem stanu wojennego. Niestety pomimo nalegań Kulikow nie obiecał żadnej pomocy, w związku z czym Jaruzelski zaczął straszyć, że jeśli nic nie zostanie zrobione w tej sprawie, Polska zrezygnuje z należenia do układu Warszawskiego.

Dzień po tym zdarzeniu, czyli 10 grudnia 1981 roku, omówiono rozmowę na posiedzeniu politbiura, gdzie szef KGB Jurij Andropow stwierdził, że ZSRR nie może ryzykować. Pomimo próśb i szantaży Wojciecha Jaruzelskiego, władze sowieckie odmówiły interwencji na terenie Polski..

  REKLAMA

O nas | Reklama | Dla prasy | Kontakt | Regulamin
Serwis korzysta z plikow cookies. Dowiedz sie wiecej
Copyright © 2007-2009 Duno.pl Wszelkie prawa zastrzezone.